logo spem donare

ul. Klasztorna 4
62-563 Licheń Stary

Wpłać darowiznę

Płaszczem utkanym z włókien miłości, otulamy tych, którzy są wśród nas a odchodzą

Kard. Jean-Marie Lustiger

Wolontariat  to świadome, dobrowolne oraz bezinteresowne działanie na rzecz potrzebujących. Wolontariuszem może być każdy, cechujący się wrażliwością, uczciwością i chęcią podjęcia niezbędnych zadań niosących wsparcie, niezależnie od posiadanego zawodu, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc.

Wolont w hospicjum

WOLONTARIAT OPIEKUŃCZY – tworzą go wolontariusze, którzy mają bezpośredni kontakt z chorym na Oddziale hospicjum.

Wolontariusz opiekuńczy wspiera chorego swoją obecnością, towarzyszy w chwilach trudnych, niejednokrotnie wypełnionych bólem i cierpieniem, odpowiada na prośby chorego, dzieli się „czynną” miłością i miłosierdziem.

Jego zadania wobec chorego mogą polegać m.in. na: rozmowie, wspólnym oglądaniu TV, czytaniu książek, spacerach do ogrodu, towarzyszeniu podczas warsztatów i terapii zajęciowej, towarzyszeniu na Mszy św. i we wspólnej modlitwie, robieniu drobnych zakupów, pomocy w spożywaniu posiłków. Ponadto Wolontariusz opiekuńczy może asystować personelowi medycznemu przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjno-higienicznych dla chorego.

Wolontariusz opiekuńczy do posługi chorym jest przygotowany poprzez SZKOLENIE, prowadzone przez nasz zespół hospicyjny.

SZKOLENIA są organizowane w zależności od potrzeb Hospicjum, najczęściej dwa razy w roku wiosną i jesienią  oraz przeznaczone są dla osób pełnoletnich. W szczególnych sytuacjach przyjmujemy osoby od 16 roku życia za zgodą rodziców.

Zanim podejmiesz decyzję by zostać Wolontariuszem opiekuńczym

• Przemyśl swoje intencje i motywacje. Tylko szczera chęć niesienia pomocy i bezinteresownego daru z siebie pozwoli Ci w pełni i z czystym sercem zrealizować posługę wobec nieuleczalnie chorych, których życie zbliża się do kresu,
  • Nie szukaj w tej służbie lekarstwa na nudę, samopotwierdzenia czy stawiania siebie w roli głównej. Niech twoją motywacją będzie cierpiący człowiek,
  • Zastanów się czy w swoim harmonogramie zajęć dysponujesz czasem, który pozwoli Ci na systematyczność i zaangażowanie w posłudze chorym,
  • Niech obawa czy lęk przed nieznanym nie będzie dla Ciebie przeszkodą w niesieniu ulgi najsłabszym. Szybko odkryjesz radość pomagania.

Wolontariusz opiekuńczy ma do spełnienia niełatwą misję wymagającą odpowiedzialności za siebie i bliźniego. Jednak w Hospicjum wierzymy głęboko, że służenie chorym to najszlachetniejsza szkoła odczytania sensu swego istnienia i każdego doznawanego cierpienia.

Zachęcamy do podjęcia wyzwania!Droga do zostania Wolont2

WOLONTARIAT AKCYJNY – angażuje wolontariuszy do pomocy w jednorazowych bądź cyklicznych działaniach organizowanych na rzecz Hospicjum

Wolontariusze akcyjni pomagają m.in. w :

• wydarzeniach, których celem jest propagowanie opieki hospicyjnej i pozyskiwanie środków finansowych na jej prowadzenie – akcje charytatywne, zbiórki i kwesty publiczne (np. „Pola Nadziei”), kiermasze świąteczne, koncerty
  • organizowaniu przedstawień i występów artystycznych dla naszych chorych
  • oprawie muzycznej Mszy świętej w kaplicy hospicyjnej
  • porządkowaniu ogrodu hospicyjnego
  • projektowaniu wystroju Hospicjum
  • innych aktywnościach zaproponowanych przez Wolontariuszy

Do udziału w wolontariacie akcyjnym ZAPRASZAMY osoby indywidualne oraz zorganizowane grupy pod kierunkiem koordynatorów.

Hospicjum stacjonarne

Sekretariat Hospicjum
Tel. (48) 63 270 86 00
Fax: (48) 63 270 86 05